Łącznie na Śląsku przebadano ponad 36 tys. górników. U ponad 3,3 tys. z nich wykryto koronawirusa. Obecnie diagnozowani są jeszcze członkowie ich rodzin, ale już od kolejnego tygodnia liczba nowych przypadków w tym województwie powinna spadać – powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Adrusiewicz.
Ponad 50 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono minionej doby wśród górników trzech spółek węglowych. Ogółem w poniedziałek rano zakażonych było 3376 górników z kilkunastu kopalń, wobec 3323 osób raportowanych w niedzielę rano.
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 148 kolejnych osób, w tym 89 chorych wykryto na Śląsku. Nie odnotowano żadnego zgonu w ciągu ostatniej doby – podało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Zdrowia. Łącznie zanotowano dotąd 21 440 przypadków zakażeń, zmarło 996 osób.
Wyzdrowiało już 9 276 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia. Z powodu covid-19 w szpitalach przebywa 2 268 chorych, a kwarantanną objęto 78 259 osób.
Drugiego lockdownu już nie da się zrobić - powiedział w wywiadzie z tygodnikiem "Sieci" minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wyraził przy tym nadzieję, że "nawet jeśli będzie drugie uderzenie epidemii, to jednak nie będzie dramatycznie".
Myślę, że dzisiaj lub jutro zapadnie decyzja ws. zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach; są trzy województwa, co do których być może trzeba byłoby się zastanowić, czy ten obowiązek utrzymać - stwierdził w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Warszawska prokuratura okręgowa prowadzi śledztwo w sprawie wyłudzenia na szkodę nie tylko Ministerstwa Zdrowia, ale także KGHM i WOŚP - ustaliła "Rzeczpospolita". Śledztwo dotyczy zakupu i sprowadzenia do Polski maseczek ochronnych z fałszywymi certyfikatami.
Epidemia obnażyła słabości opieki zdrowotnej. Pokazała, że mamy problem z bezpieczeństwem, szybkim dostosowaniem systemu do rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej, kadrami i nieprzystosowaniem do nowoczesnej technologii - uważa dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.