Razem z astronautami na stację kosmiczną, chcąc nie chcąc, lecą drobnoustroje zasiedlające ich ciała. Jak stan nieważkości i pobyt w międzynarodowej stacji kosmicznej wpłynie na mikrobiom astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, zbadają naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej (WAT).
Naukowcy ujawnili nowe dane z marsjańskiego krateru Jezero. Wskazują one na wulkaniczną przeszłość planety, co ma ogromne znaczenie dla poszukiwań śladów życia.
Prof. Jerzy Szaflik jest kolejnym znanym lekarzem, którego wizerunek został bezprawnie wykorzystany – dzięki technice deepfake – do reklamy nieznanego mu preparatu - poinformowała we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolita". Medyk nigdy nie polecał go swoim pacjentom.
Dziesięć autobusów zasilanych paliwem HVO, czyli olej napędowym produkowanym z olejów roślinnych i odpadów tłuszczowych, kupi samorząd Wadowic – poinformował burmistrz miasta Bartosz Kaliński. Busy na ulice wyjadą z początkiem 2027 roku.
Wyścig o dominację w dziedzinie sztucznej inteligencji, rewolucja w biotechnologii, problemy z dostępem do zasobów – to niektóre z wyzwań, które zdaniem NATO do 2045 roku mogą najbardziej wpływać na funkcjonowanie Sojuszu.
Dziennikarstwo znalazło się w kryzysie z powodu wielkich platform internetowych, przejmujących dochody reklamowe; wykorzystanie AI pogarsza sytuację; media powinny grupowo negocjować rekompensaty – podkreślono w raporcie przygotowanym na montrealskim Uniwersytecie McGill.
Nie istnieje żadne międzynarodowe prawo regulujące np. kwestie szkód, które mogłyby wyrządzić śmieci kosmiczne – powiedział PAP dyrektor ESA Josef Aschbacher. Dodał, że wiele krajów i instytucji widzi potrzebę pilnego ustanowienia obowiązujących globalnie przepisów dotyczących przestrzeni kosmicznej.